Uzm. Dr. Murat Vehbi Gökçe MENÜ

Manuel Tıp

Manuel tedavi ya da terapi, iskelet ve kas sistemini yakından ilgilendiren bir tedavi yöntemi olup iskelet ve kas sistemi üzerinde oluşabilecek tüm rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Tamamen kanıta dayalı olan tıp bilgileriyle yapılan bir tedavi şekli olarak da karşımıza çıkmaktadır. Fizik tedaviyi kapsayan tüm hastalıklarda manuel tedavi uygulanmaktadır.

Elle yapılan manuel terapi, “elle tedavi” adıyla da halk arasında bilinmektedir. Birçok farklı ülkede çok eski tarihlerden beri uygulanmakta olan bu yöntem, tıp camiasında da kabul edilmiş bir yöntem olup yüzlerce hastanın tedavisinde de tercih edilmektedir.

Manuel Terapi Nasıl Yapılır

Manuel tedavinin önemi kadar manuel tedavinin nasıl yapılmasıyla alakalı olarak bilgiler de oldukça önem taşımaktadır. Buna göre manuel terapi işlemine başlamadan önce uzman doktor, oluşabilecek tüm risklerin önlenmesi adına manuel terapi uygulanacak alanın tüm kemik, kas ve sinir hasarlarının ayrıntılı olarak gözlemler. Bu tedavinin en temel amacı herhangi bir ilaca bağımlı kalmadan tamamen el yardımıyla uygulanan germe ve bası tekniklerinin kullanılmasıdır. Bu vesileyle birçok tedavinin yapılmasına engel olan tansiyon, şeker, kalp gibi kronik rahatsızlıklar, manuel terapi yönteminde engel olarak görülmemektedir.

Manuel terapi yöntemlerindeki en önemli ayrıntılardan biri de uzman doktor tarafından tedavinin yürütülmesidir. Tıp eğitimi olmayan ve bu konuda yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmayan kişiler hastaları yanlış yönlendirebilecekleri gibi tedaviyi yanlış biçimde de yapabilirler. Neticesinde hastayı yanlış yönlendirme ve rahatsızlık boyutunun daha da artırılması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bundan ötürü uzman ve alanında profesyonel, tıp eğitimi almış doktorlar tarafından sürdürülecek olan manuel terapi ile birlikte hastalıklar çok daha kolay biçimde tedavi edilebilir.

Uzm. Dr. Murat Vehbi Gökçe Uzm. Dr. Murat Vehbi Gökçe
0 (312) 490 03 30